Телефон : 032-275-54-05, 236-83-53
Графік роботи лікарні: цілодобово
Графік роботи адміністрації: 9:00 - 17:30

Інфекційний мононуклеоз

Інфекційний мононуклеоз (синонімами даної хвороби є: хвороба Філатова, моноцитарна ангіна, залозиста лихоманка, хвороба Пфейфера і т.п.) – це хвороба, яка обумовлена вірусом Епстайна-Барра, характеризується генералізованої лімфаденопатією, лихоманкою, тонзилітом, збільшенням селезінки і печінки, а так само характерними змінами гемограми і в деяких випадках може приймати навіть хронічний перебіг.
Збудником даної хвороби є вірус Епстайна-Барра. Цей вірус являє собою В-лімфотропний вірус небезпечний тільки для людини, яка відносять до групи герпес вірусів (а точніше сімейство – Gerpesviridae, в підродині Gammaherpesvirinae). Це герпес вірус людини типу чотири. У цю групу, крім цього вірусу, входять ще два типи вірусу стандартного герпесу і вірус вітряної віспи – цитомегаловірус та зостер. Даний вірус містить в собі ДНК. Його вирион складається з капсида, який в діаметрі становить 120-150 нм, оточений оболонкою, яка содержет ліпіди. Сам вірус Епстайна-Барра має тропізм до В-лімфоцитів, які, в свою чергу, володіють рецепторами для цього вірусу, які розташовані на поверхні. Крім інфекційного мононуклеозу, даний вірус виконує і етіологічну роль у лімфомі Беркита, при назофарингеальної карциномі, а так само за певних лімфомах в осіб зі слабким імунітетом. Так само вірус може цілком тривалий проміжок часу персистувати в клітинах носія у вигляді латентної інфекції. У вірусі маються антигенні компоненти, які мають загальну будову з іншими вірусами з групи герпесу. Між штамами вірусу, які виділені хворими з различающимися клінічними формами мононуклеозу, немає особливих відмінностей.
Джерелом інфекції є хвора людина, і хворі більш стертими формами хвороби не є винятком. Захворювання є малоконтагіозни. Передача інфекції здійснюється і повітряно-крапельним шляхом, але більш часто через слину (наприклад, при поцілунок і т.п.), так само можлива передача цієї інфекції під час переливання крові. Даний вірус виділяється в зовнішнє середовище протягом близько 18 місяців після першої інфекції (це доведено при дослідженні матеріалу, який взятий з ротоглотки). А якщо взяти змиви з ротоглотки у деяких серопозитивних здорових людей, то у 15% -25% теж виявляється даний вірус. При відсутності клінічних проявів вірус виділяється в зовнішнє середовище з певною періодичністю. Під час зараження деяких добровольців за допомогою змивів із зіву хворих на інфекційний мононуклеоз, у всіх виникали цілком чіткі лабораторні зміни, які в основному характерні для мононуклеозу (а точніше: збільшення числа одноядерних лейкоцитів, помірний лейкоцитоз, підвищення активності гетерогемагглютінаціі і амінотрансфераз), але не дивлячись на це, розгорнутого клінічного мононуклеозу не з'явилося ні в одному з усіх випадків зараження. Така мала контагиозность в основному пов'язана з цілком високим відсотком імунних осіб (приблизно 50%), наявністю атипових і стертих форм мононуклеозу, які в більшій частині не виявляються. Приблизно 50% дорослого населення всього світу переносять дану інфекцію в підлітковому віці. Максимальна кількість інфекційного мононуклеозу у дівчат відзначається у віці від 14 до 16 років, а у хлопців в основному у віці від 16 до 18 років. За сучасною статистикою дуже рідко піддаються особи, які старші 40 років, але такі нагоди все таки зустрічаються. Але у всіх ВІЛ-інфікованих людей реактивация цього вірусу може наступати в абсолютно будь-якому віці.
Симптоми і протягом мононуклеозу

Інкубаційний період у даного вірусу займає від 4 до 15 днів (в більшості випадків близько тижня). Захворювання у всіх випадках починається дуже гостро. До 2-го або 4-го дня захворювання симптоми загальної інтоксикації і лихоманка досягають своєї найвищої виразності. З найперших днів з'являється добре виражена слабкість організму, артралгія та міалгія, головний біль, а дещо пізніше проявляються болі в області горла і порожнини глотки при ковтанні. Під час хвороби температура тіла коливається в межах 38-40 ° С. Графік температури крівообразний, неправильного типу, в деяких випадках з тенденцією до певної волнообразности. Лихоманка триває від 1 до 3 тижнів, і в дуже невеликій кількості випадків може триває довше.

Тонзиліт з'являється з самих перших днів захворювання, або ж з'являється трохи пізніше на тлі лихоманки і різних ознак цієї хвороби (з 5-го по7-й день). Він може бути лакунарним, виразково-некротичним з утворенням певних фібринозних плівок, який у ряді випадках нагадують дифтерійні, або ж катаральним. Некротичні зміни в зіві особливо сильно виражені у хворих із значним агранулоціти.

Лімфаденопатія є і проявляється практично у всіх хворих. Найчастіше вражаються задньоийні і углочелюстние лімфатичні вузли, більш рідше уражаються пахвові лімфатичні вузли, кубітальние та пахові лімфатичні вузли. При захворюванні мононуклеозом уражаються не тільки периферичні лімфатичні вузли. У невеликої кількості хворих може виявлятися цілком виражений гострий мезаденіт. У приблизно 25% хворих відзначається екзантема. Терміни появи, а так же характер самої висипу можуть змінюватися в широких межах. У більшості випадків вона з'являється в проміжку від 3-го до 5-го дня хвороби, так само може мати макулопапульозний (коре подібна) характер, розеольозний, мелкопятністий, петехіальні, папульозний. Елементи цієї висипки тримаються в межах 1-3 днів і повністю зникають. Повторних висипань зазвичай не відбувається. Селезінка та печінка збільшені у більшої частини хворих мононуклеозу. Гепатоспленомегалія починає з'являтися з 3-6-го дня хвороби і тримається до 3-4 тижнів і в деяких випадках довше. Особливо виражені всі зміни печінки під час жовтяничних форм інфекційного мононуклеозу. Саме в таких випадках різко збільшується вміст сироваткового білірубіну, і так само цілком помітно підвищується активність амінотрансфераз. У багатьох випадках, навіть під час нормального змісті білірубіну помітно підвищується активність лужної фосфатази.

У периферичної крові відзначається лейкоцитоз (9-10o109 на літр, іноді може бути і більше). Кількість одноядерних елементів (моноцити, лімфоцити, атипові мононуклеари) ближче до кінця 1-го тижня досягає близько 80% -90%. У перші дні захворювання може спостерігатися явний нейтрофільоз з паличкоядерних зрушенням. Мононуклеарная реакція (в основному через лімфоцитів) може зберігатися від 3-6 місяців і навіть до кількох років. У реконвалесцентів після періоду захворювання інфекційного мононуклеозу миє з'явитися інше захворювання, наприклад, гострий грип чи дизентерія та ін, так само може супроводжуватися цілком значним збільшенням кількості одноядерних елементів.

Єдиної класифікації для клінічних форм мононуклеозу не існує. Різні автори виділяли близько 20 різних форм і навіть більше. Існування такого безлічі форм викликає великий сумнів. Так само слід враховувати те, що можуть виявлятися не тільки типові, але і різні атипові форми цього захворювання. Атипові форми захворювання характеризуються або відсутністю якогось головного симптому хвороби (лімфаденопатії, збільшення селезінки і печінки, тонзиліту), або незвичайної виразністю і переважанням одного з її проявів (некротичний тонзиліт, екзантема), або ж виникненням трохи незвичайних симптомів (наприклад, жовтяниці під час жовтяничної форми мононуклеозу). Так само може характеризуватися іншими проявами, які на даний момент відносять до різних ускладнень.

Хронічний мононуклеоз (це хронічна хвороба, яка зумовлена вірусом Епстайна-Барра). Якщо тривалий персистирование збудника стандартного інфекційного мононуклеозу в організмі людини не завжди проходить без симптомів, то у визначені хворих з'являються різні клінічні прояви. А з урахуванням, що на тлі персистуючої (латентної) інфекції можуть так само розвиватися самі різні хвороби, то необхідно дуже чітко визначити всі критерії, які дозволяють відносити будь-які прояви даної хвороби до хронічного мононуклеозу. У ряд таких критерій можна буде віднести (виходячи з даних S.Е.Straus (у 1988)) такі:

1. Важке захворювання, яке перенесене за строк не більше, ніж 6 місяців, діагностоване як перше захворювання на інфекційний мононуклеоз. Або ж асоційоване з нестандартно високими титрами антитіл до вже раніше згаданому вірусу Епстайна-Барра до капсидного антигену з вірусу в титрі 1:5120 (може бути і вище), або ж до більш раннього вірусного антигену в титрі 1:650 (може бути і вище ).

2. Гістологічно було підтверджене залучення в цей процес ряду органів організму:

 1) інтерстиціальна пневмонія;

 2) увеїт;

 3) гіпоплазія елементів кісткового мозку гіпоплазія елементів кісткового мозку;

 4) лімфаденопатія;

 5) спленомегалія;

 6) персистуючий гепатит.

3. Наростання числа клітин вірусу Епстайна-Барра в уражених їм тканинах (доведено методом антикомплементарною иммунофлуоресценции разом з ядерним антигеном вірусу Епстайна-Барра).

Усі клінічні прояви цієї хвороби у пацієнтів, які були відібрані за даними критеріями, були дуже різноманітні. Практично у всіх випадках були відзначені: загальна слабкість організму, дуже швидка стомлюваність, дуже поганий сон, частий головний біль, болі у всіх м'язах організму, у деяких пацієнтів спостерігалося помірне підвищення температури організму, помітне збільшення лімфатичних вузлів, увеїти, пневмонія, фарингіти, болю в животі, нудота, діарея, іноді була блювота. Але не всіх хворих спостерігалося збільшення селезінки і печінки. Іноді у хворих з'являлася екзантема, а дещо частіше спостерігалася висип як у вигляді орального (близько 26%), так і генітального (близько 38%) вірусу герпесу. Під час дослідження крові відзначалася тромбоцитопенія і лейкопенія. Ці прояви дуже схожі з проявами більшості хронічних інфекційних захворювань, від яких дуже часто важко виділити хронічний мононуклеоз, крім цього, декілька захворювань можуть поєднуватися.

На тлі інфекційного захворювання вірусом Епстайна-Барра може відбутися і ВІЛ-інфікування (таких випадків дуже багато). А ВІЛ-інфікування в свою чергу призводить до активації мононуклеозной інфекції. При цьому все частіше виявлятися вірус Епстайна-Барра в матеріалі, який був узятий з носоглотки, помітно змінюються титри антитіл до різних компонентів даного вірусу. Так само допускається можливість появи лімфом у ВІЛ-інфікованих пацієнтів, які обумовлені вірусом Епстайна-Барра. Але генералізація інфекції з тяжким ураженням внутрішніх органів і ЦНС на відміну від інших інфекцій, які обумовлені вірусами з групи герпесу, при виникненні мононуклеозу зазвичай не з'являються.

Злоякісні утворення, які пов'язані з вірусом Епстайна-Барра, ні в якому разі не можна розглядати як варіант перебігу мононуклеозу. Це абсолютно самостійні нозологічні форми, незважаючи на те, що вони обумовлені одним і тим же збудником, що і інфекційний мононуклеоз. Саме до таких хвороб відносять лімфома Беркита. Хворіють цією хворобою переважно діти більш старшого віку і хвороба характеризується появою явних внутрішньоочеревинних пухлин. У Китаї дуже поширена апластична карцинома носоглотки. Так само встановлено зв'язок даної хвороби з інфекційним вірусом Епстайна-Барра. З даним вірусом пов'язують виникнення певних лімфатичних лімфом в осіб зі слабким імунітетом.

Ускладнення мононуклеозу

При захворюванні на інфекційний мононуклеоз ускладнення виникають ті так часто, але якщо виникають, то бувають дуже важкими. До гематологічним ускладнень відносять аутоіммунну гемолітичну анемію, гранулоцитопенія і тромбоцитопенія.

Мононуклеоз у дітей

Під цією назвою захворювання ховається небезпечне інфекційне захворювання вірусного походження, яке передається за допомогою контактно-побутових зв'язків (це при поцілунках, через посуд, іграшки і т.д.) і так само передається повітряно-крапельним шляхом. Починається захворювання цілком поступово і непомітно. На певному етапі це захворювання стає дуже схожим на ангіну. Спочатку хвора дитина починає скаржитися на слабкість, головні болі, стомлюваність, нудоту, з'являється помітне зниження апетиту, біль у м'язах і також болі в області живота. Далі у нього з'являються болі в горлі, які з часом посилюються, з'являється помітне збільшення мигдаликів, а температура організму підвищується і тримається в межах 38-39 ° C. Але одним з основних ознак інфекційного мононуклеозу є збільшення лімфатичних вузлів (найчастіше страждають вузли, які знаходяться під кутом нижньої щелепи, за соскоподібного відростка, так само потиличні і шийні), так само збільшується печінка і селезінка. Під час хвороби проявляється сильна закладеність носа і явне збільшення аденоїдних тканини в порожнині носоглотці. Це призводить до того, що дитина починає хропіти уві сні. Остаточний діагноз захворювання – мононуклеоз. Його ставлять при виявленні дуже незвичайною картини крові, на якій з'являються великі, уражені раннє згаданим вірусом, клітини. Йдеться про уражених лейкоцитах, які називають атиповими мононуклеарами.

У реальності, якщо педіатр або інфекціоніст досвідчений, то вже після самого першого огляду він може встановити діагноз. Якщо ж лікар не впевнений в діагнозі, то він направить хворого на аналіз крові для виявлення антитіл до вірусу Епштейна-Барра, так як цей вірус є збудником інфекційного мононуклеозу.

Інкубаційний період цієї хвороби може тривати як пару днів, так і ае до декількох місяців. Протягом всієї хвороби залежить від стану імунної системи у дитини. Але в 60% випадках інкубаційний період складає від 30 до 50 днів.

Мононуклеоз не носить характеру епідемії, і найчастіше триває від 2 до 3 тижнів. У ряді певних випадків до хвороби можуть приєднатися бактеріальні ускладнення (наприклад отит, пневмонія або ангіна).

Після одужання від цієї хвороби дитина ще в проміжку приблизно близько року може відчувати помітну слабкість, швидку стомлюваність і навіть підвищення температури в організмі. Через це дітей, що хворіли мононуклеозом, на рік звільняють від різних профілактичних щеплень і обмежують фізичні навантаження. Влітку ж намагаються максимально скоротити перебування хворіли дітей на сонці.

Мононуклеоз у дорослих

Симптоми, коли інфекційний мононуклеоз з'являється у дорослих: Симптоми можуть зайняти від декількох тижнів до семи тижнів, щоб їм розвинутися після контакту з вірусом, і можуть тривати від кількох днів до трьох місяців. Але в реальності, вони можуть бути настільки непомітними, що більша частина хворих навіть не підозрюють про свою хворобу.

Загальні симптоми захворювання у дорослих включають в себе: стомлюваність, головний біль, мерзлякуватість, опухлі повіки і втрату апетиту. Трохи пізніше з'являються три основні симптоми: біль у горлі, лихоманка і збільшення лімфатичних вузлів. Збільшення лімфатичних вузлів може спостерігатися ще і в проміжку до року після перенесення захворювання. Крім цього, у хворих може спостерігатися незначне збільшення печінки і селезінки. А лихоманка триває близько декількох днів, в деяких випадках може тривати з перервами протягом від одного до трьох тижнів.

Лікування мононуклеозу

У більшості випадків, інфекційний мононуклеоз у дорослих буває у вигляді гострої інфекції, для якої не існує ніякого особливого лікування. Лікування гострої фази цієї хвороби є симптоматичним. У всіх випадках необхідний постільний режим, вживання дуже великої кількості рідини (щоб боротися з інтоксикацією), а так само використання різних жарознижуючих ліків для боротьби з дуже небезпечним симптомом – лихоманкою. На даний момент лікарі призначають різні противірусні препарати, які не знищують сам вірус, тому що він залишається в організмі і після хвороби, а знешкоджують його. Антибіотики ніколи не призначаються при інфекційному мононуклеозі, бо вони неефективні проти цього вірусу. Але, незважаючи на це, у різних пацієнтів з мононуклеозом може розвинутися стрептококова інфекція в горлі, як ускладнення, яке потрібно лікувати антибіотиками.