Телефон : 032-275-54-05, 236-83-53
Графік роботи лікарні: цілодобово
Графік роботи адміністрації: 9:00 - 17:30

Кашлюк

Кашлюк (або коклюш – від фран. сoqueluche) – це гостра інфекційна хвороба, що характеризується приступами важкого кашлю. Збудником кашлюку є паличка Борде-Жанґу (Bordetella pertussis), названа за ім’ям двох вчених: бельгійця Ж. Борде та француза О. Жанґу, які вперше її описали в 1906 році.Кашлюк вважають дитячою хворобою, оскільки найчастіше його діагностують у дітей до 6 років. Однак після одужання імунітет від кашлюку не розвивається. Немає від хвороби і вродженого (обумовленого материнськими антитілами) імунітету.Джерелом інфекції є виключно люди (хворі типовими і атиповими формами кашлюку, а також здорові бактеріоносії). Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом. Особливо небезпечними є хворі в початковій стадії – катаральному періоді. Ймовірність захворіти після контакту з хворим є дуже високою – 90%.


Симптоми

Розпочинається захворювання кашлюком як звичайне ГРЗ. При цьому інкубаційний період (від моменту зараження до прояву інфекції) є достатньо довгим: 7-9, а деколи і 14 діб.Катаральний період триває до двох тижнів і проявляється загальним нездужанням, невеликим сухим кашлем, нежиттю, підвищенням температури до 38°.У наступні дні температура зникає, а кашель посилюється, набуває спазматичного характеру. Напади судомного кашлю проявляються серією кашльових поштовхів, потім хворий робить глибокий свистячий вдих, що змінюється короткими судомними поштовхами. Число таких циклів під час нападу коливається від 2 до 15. Напад закінчується виділенням в’язкого склоподібного мокротиння, іноді – блювотою. Під час приступу дитина збуджується, вени шиї розширюються, язик висовується з рота, його вуздечка часто травмується, може наступити зупинка дихання. Під час кашлю можуть утворюватись крововиливи під шкіру повік, бувають кровотечі з носа, зовнішніх слухових проходів тощо. Період судомного кашлю триває до 4 тижнів, потім приступи стають рідшими і нарешті зникають, хоча «звичайний» кашель триває ще протягом місяця.Форми захворювання на кашлюк бувають: легкої, середньої важкості та важкою. Перебіг кашлюку може мати ускладнення, найчастіше – це запалення легень.


Лікування

Лікуватися хворий може амбулаторно або в інфекційному стаціонарі залежно від важкості перебігу захворювання.


Профілактика

Найкращою профілактикою запобігання поширення кашлюку є рання ізоляція хворого аж до повного одужання.Велику роль у профілактиці кашлюку відіграє вакцинація. В Україні вакцинація від кашлюку відбувається в комплексі з дифтерійно-правцевою вакциною – АаКДП «Інфанрікс», «Пентаксим», де компонент кашлюку є ацелюлярним (безклітинним) та АКДП з цільноклітинним кашлюковим компонентом. Згідно з «Календарем профілактичних щеплень» вакцинація АаКДП проводиться у 3, 4 та 18 місяців. В 5 місяців вводять АКДП. Поствакцинальний імунітет діє до 5 років.

У Львівській області відмічається зростання числа захворілих на кашлюк з 42 в 2010 році до 143 в 2012 році. Зменшення обсягів профілактичних щеплень проти кашлюку призводить до збільшення числа сприйнятливих до кашлюку осіб. Несвоєчасне звернення по медичну допомогу призводить до поширення захворювання в суспільстві і може уражати дітей навіть в доімунізаційний період.