Телефон : 032-275-54-05, 236-83-53
Графік роботи лікарні: цілодобово
Графік роботи адміністрації: 9:00 - 17:30

Кір

Кір — гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, набряком верхніх дихальних шляхів і плямистою висипкою на шкірі.

Причина:

Кір викликається вірусом, що швидко гине при нагріванні та ультрафіолетовому опроміненні, під впливом дезінфікуючих засобів.

Джерелом інфекції є хвора людина, що стає джерелом інфекції за 2 дні до появи перших ознак захворювання і залишається небезпечною для навколишніх протягом 5 днів після появи висипки.

Передача інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом. Зараження кором через третіх осіб і різні предмети не відбувається через малу стійкість вірусу до зовнішнього середовища.

До кору високо сприйнятливі всі люди які не хворіли кором і не є щеплені, при контакті з хворим занедужують у 100% випадків. В останні роки все частіше кором хворіють молоді люди, у яких згодом знизилася несприйнятливість до хвороби після зроблених у дитинстві противокорових щеплень.

Процес розвитку хвороби. Вірус кору вбудовується в клітини слизуватої оболонки дихальних шляхів, там розмножується і кров’ю розноситься по всьому організму. При цьому збудник накопичується в слизових оболонках очей, дихальних шляхів, порожнини рота, шкірі і вражає їх.

Кір призводить до зниження загального імунітету в період хвороби і наступних декількох місяців, що проявляється загостренням наявних у хворого хронічних запальних захворювань (гайморит, тонзиліт, отит і ін.).

Після перенесеного кору розвивається стійка довічна несприйнятливість до захворювання. Після щеплень несприйнятливість зберігається близько 15 років.


Як розпізнати Кір?

Інкубаційний період триває 9-11 днів. Захворювання починається з підвищення температури тіла до 38-39 С, розвитку нежиті, грубого («гавкаючого») кашлю, осиплості голосу, світлобоязні, головного болю, загальної розбитості і порушення сну. З’являється одутлість обличчя, яскраве почервоніння кон*юнктив і слизової оболонки порожнини рота.

На 2-3-й день хвороби на слизовій оболонці щік з’являються висипання у вигляді дрібних білих плям, розміром близько 1 мм, злегка виступаючих над червоною слизовою оболонкою (плями Бєльського — Філатова — Коплика). Звичайно вони розташовуються групами, ніколи не зливаються між собою і по зовнішньому вигляду нагадують манну крупу. Зберігаються протягом 1-3 днів, потім зникають.

На 4-ту добу хвороби за вухами, на переніссі, потім протягом доби на шкірі всього тіла, шиї і верхньої частини грудей з’являються цятки рожевого або червоних кольорів, які через кілька годин збільшуються в розмірах, перетворюються у великі плями пурпурних кольорів, мають нерівні краї, зливаються. Висип, як правило, рясний. Вигляд шкіри між елементами висипки звичайний. На 5-ту добу висип поширюється на тулуб і руки, на 6-і – на ноги. Висип, як правило, рясний. У результаті злиття висипки на обличчі, воно стає одутлим, повіки товстішають.

Період висипання характеризується підвищенням температури тіла до 40 градусів. Температура тіла досягає максимуму на 2-3-й день висипання, а потім швидко знижується до норми, і наступає видужання. Висип зберігається протягом 3-4 днів, потім починає бліднути й здобувати бурий або жовтуватий відтінок у такому ж порядку, у якому він з’являвся.

Зникнення висипу може супроводжуватися шелушінням шкіри.

Ускладнення.

Запалення легенів, вуха, придаткових пазух носа, енцефаліт.

Розпізнавання хвороби. Діагноз кору підтверджується результатами дослідження крові, що береться з вени – виявляються імуноглобуліни М до кору.


Як лікувати Кір?

Хворі легкими і середньотяжкими неускладненими формами кору лікуються дома під спостереженням дільничного лікаря. Хворі важкими і ускладненими формами цих захворювань скеровуються в лікарню. При підозрі на кір слід викликати лікаря додому, він оцінить стан хворого і прийме рішення про подальше лікування.

Ізоляція хворого припиняється через 5 днів з моменту появи висипки.


Як попередити Кір?

Надійним методом попередження кору є вакцинація.

ЇЇ проводять в плановому порядку в 1 рік і в 6 років. Використовується живі тривалентні вакцини (комбіновані проти кору, краснухи та епідемічного паротиту) Пріорікс (Виробник Глаксо Сміт Кляйн – Бельгія), Трімовакс (Санофі Пастер Франція). Не щеплені особи можуть одержати щеплення у віці до 30 років.

Особи, що спілкувалися з хворим і які не щеплені і не хворіли на кір , не допускаються в дитячий колектив протягом 21 дня. Їм протягом 2 діб після контакту з хворим проводиться вакцинація для попередження захворювання.

В обласній інфекційній клінічній лікарні госпіталізація хворих з кором поводиться в бокси. приймально-діагностичного відділення.