Телефон : 032-275-54-05, 236-83-53
Графік роботи лікарні: цілодобово
Графік роботи адміністрації: 9:00 - 17:30

Лептоспіроз

Лептоспіроз – це поширене захворювання у всіх країнах світу, окрім Арктики. В Українілептоспірозреєструється в усіх регіонах. Більше половини випадків протікає у тяжкій формі та потребує реанімаційних заходів. 


 
Лептоспіроз– гостра інфекційна хвороба з групизоонозів, що характеризується перебігом із гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом. Різноманітність клінічних проявів цього захворювання ускладнює своєчасну діагностику, що спричиняє пізню госпіталізацію і погіршення прогнозу.
Резервуаром збудника лептоспірозу є дикі та синантропні гризуни (щури, миші), свійські (свині, велика рогата худоба, собаки) і промислові (лисиці, песці) тварини, які виділяють лептоспір у довкілля з сечею. Хвора людина не становить небезпеки для зараження інших людей.
Люди заражаються лептоспірозом при купанні, рибальстві, споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, під час догляду за хворими тваринами та контакті з гризунами (укус). До групи ризику належать тваринники, меліоратори, працівники м'ясокомбінатів, робітники очисних споруд і каналізації, мисливці, рибалки, шахтарі.
Сприйнятливість до захворювання висока, але частіше хворіють чоловіки – підлітки й дорослі. Серед хворих, як правило, переважають сільські жителі. Захворюваність міського населення відзначається за несприятливих санітарних умов – паводка, контакту зі стічними водами тощо.
Після перенесеної хвороби залишається стійкий типоспецифічний імунітет, проте можливі повторні випадки, спричинені тим самим (дуже рідко) або іншим сероваром лептоспір.
 
Збудник
 
Лептоспіра — грам-негативна паличка, на вигляд схожа наспірохету. Рухлива, — характерні поступальні, коливальні та обертальні рухи. Не забарвлюється аніліновимибарвниками, її видно тільки у темнопільному мікроскопі. Розрізняють більше 100 серологічних типів цієї бактерії. Розмноження відбувається у болотистій місцині.
 
Клінічні прояви захворювання
 
Інкубаційний період триває від 1 до 20 діб, частіше – 7-14 діб.
Початок захворювання гострий, часто раптовий (хворі можуть зазначити навіть годину), з трясучим ознобом, гарячкою (підвищення температури тіла до 39-40 °С і вище), вираженими симптомами інтоксикації: загальною слабкістю, сильним головним болем, запамороченням, нудотою, блюванням; можливі збудження, марення, непритомний стан. Для лептоспірозу характерні міалгії, що тривають 8-10 діб, особливо в литкових м'язах, стегнах, попереку, дещо рідше виникають у м'язах спини, грудей, живота як під час рухів, так і в спокої.
Необхідно пам’ятати несвоєчасне звернення по медичну допомогу призводить до тяжких уражень печінки і нирок, що ведуть до смерті. При тяжкому перебігу смерть може наступити вже через 5 днів після початку захворювання. У хворого налептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися виключно у лікарні.
 
Профілактика
 
Запобіжні заходи прилептоспірозі спрямовані, перш за все, на боротьбу із синантропними гризунами (мишами, щурами). Необхідні дератизаційні заходи, охорона джерел водопостачання і продуктів харчування від забруднення виділеннями гризунів.
Щоб запобігти зараженню налептоспірозкупатися необхідно тільки на спеціально відведених, облаштованих туалетами водоймах, дотримуватися правил особистої гігієни, не вживати в їжу немиті овочі та фрукти та воду з відкритих водойм.