Телефон : 032-275-54-05, 236-83-53
Графік роботи лікарні: цілодобово
Графік роботи адміністрації: 9:00 - 17:30

Поліомієліт

Поліомієліт викликає ентеровірус людини під назвою поліовірус. Дикі поліовіруси - це віруси, які зустрічаються в природі.

Поліовірус складається з генома РНК, що має протеїнову оболонку - капсид. Існує 3 серотипи дикого поліовірусу - тип 1, тип 2 і тип 3, кожен з яких має дещо інший капсидний протеїн.
У природі поліовірус типу 2 був ліквідований - останній дикий поліовірус типу 2 був зареєстрований в Індії в 1999 році.
На поточному заключному етапі ліквідації поліомієліту в ендемічних районах продовжують циркулювати лише дикі поліовіруси типу 1 і 3. Обидва віруси високо контагіозні, і обидва викликають паралітичний поліомієліт. Тип 1 є найпоширенішим штамом поліовірусу, а поширеність типу 3 є вкрай низькою.
Поліомієліт вражає, в основному, дітей віком до 5 років.
В одному з 200 випадків інфікування розвивається незворотній параліч (зазвичай ніг). 5-10% з числа таких паралізованих людей помирають через параліч дихальних м'язів.
Поки в світі залишається хоч одна інфікована дитина, ризику зараження поліомієлітом піддаються діти у всіх країнах. Нездатність ліквідувати поліомієліт в цих стійких вогнищах може призвести до того, що через 10 років у світі буде щорічно відбуватися до 200000 нових випадків захворювання.
У більшості країн завдяки глобальним зусиллям розширені потенційні можливості для боротьби з іншими інфекційними хворобами шляхом створення ефективних систем епіднагляду та імунізації.
З ліквідацією поліомієліту людство святкуватиме отримання значного глобального суспільного блага, перевагами якого будуть рівною мірою користуватися всі люди, незалежно від того, де вони живуть. Економічне моделювання показало, що ліквідація поліомієліту дозволить заощадити в найближчі 20 років, щонайменше, 40-50 мільярдів доларів США, головним чином, в країнах з низьким рівнем доходу. І, що найважливіше, успіх буде означати, що жодна дитина ніколи більше не буде страждати від жахливих довічних наслідків паралічу, викликаного поліомієлітом.
 
Симптоми
 
Поліомієліт - високоінфекційне захворювання, яке викликає вірус. Він вражає нервову систему і за лічені години може привести до загального паралічу. Вірус передається від людини людині, в основному, фекально-оральним шляхом або, рідше, через який-небудь звичайний носій інфекції (наприклад, забруднену воду або продукти харчування) і розмножується в кишечнику. Першими симптомами є лихоманка, втома, головний біль, блювота, ригідність шиї і біль у кінцівках. В одному з 200 випадків інфікування розвивається параліч (зазвичай ніг). 5-10% з числа таких паралізованих людей помирають через параліч дихальних м'язів.
 
Профілактика
 
Поліомієліт невиліковний але йому  можна запобігти. Неодноразове введення поліомієлітної вакцини захищає дитину на все життя.
Розробка ефективних вакцин для профілактики паралітичного поліомієліту стала одним з найбільш великих медичних досягнень 20-го сторіччя. У результаті створення та оцінки в 2009 році бівалентної оральної поліовакцини, Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту, щоб зупинити передачу поліомієліту, сьогодні налічує у арсеналі 5 різних вакцин:
Оральна поліовакцина (ОПВ);
Моновалентна оральна поліовакцина (мОПВ1 і мОПВ3);
Бівалентна оральна поліовакцина (бОПВ);
Інактивована поліовакцина (ІПВ).
Якщо в популяції вакциновано достатня кількість людей, то вірус втратить господарів і зникне. Щоб зупинити передачу і запобігти спалаху належить підтримувати високий рівень охоплення вакцинацією. Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту постійно оцінює оптимальне використання різних вакцин, для профілактики паралітичного поліомієліту і припинення передачі поліовірусу в різних частинах світу.
 
Глобальне поширення захворювання
 
З 1988 року число випадків захворювання на поліомієліт зменшилася більш ніж на 99%. За оцінками, з 350 000 випадків більш ніж в 125 ендемічних країнах до 410 випадків, зареєстрованих у 2013 році. У це число входять лише 160 випадків захворювання в ендемічних країнах; різниця припадає на міжнародне поширення хвороби з ендемічних районів у вільні від поліомієліту райони. У 2014 році ендемічними щодо цієї хвороби залишаються лише окремі території 3 країн світу з мінімальним за всю історію площею. З 3 штамів дикого поліовірусу (тип 1, тип 2 і тип 3) дикий поліовірус 2-го типу був ліквідований в 1999 році, а число хворих від дикого поліовірусу третього типу скоротилося до найнижчого в історії рівня - з листопада 2012 року в Нігерії не було зареєстровано нових випадків захворювання.
 
Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту
 
У 1988 році на 41-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я була прийнята резолюція про ліквідацію поліомієліту у світі. Це поклало початок Глобальній ініціативі щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), яку очолили національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центр США з контролю і профілактиці хвороб (CDC) і ЮНІСЕФ та підтримали основні партнери, зокрема Фонд Білла і Мелінди Гейтс. Це сталося після сертифікації ліквідації натуральної віспи в 1980 році, прогресу, досягнутого протягом 1980-х рр. в царині ліквідації поліовірусу в Америці, і прийняття «Ротарі Інтернешнл» зобов'язань з мобілізації коштів для захисту всіх дітей від цієї хвороби.
Від моменту створення ГІЛП число випадків захворювання зменшилася більш ніж на 99%. У 2014 році лише 3 країни в світі - Нігерія, Пакистан і Афганістан - залишаються ендемічними щодо поліомієліту.
У 1994 році Американський регіон ВООЗ був сертифікований як вільний від поліомієліту. За ним пішли 2000 року Регіон ВООЗ для країн Західної частині Тихого океану і в червні 2002 року Європейський регіон ВООЗ.
27 березня 2014 Регіон країн Південно-Східної Азії ВООЗ був сертифікований як вільний від поліомієліту, тобто в цій групі країн від Індонезії до Індії передача дикого поліовірусу припинена. Це досягнення знаменує важливий крок вперед в глобальній ліквідації - нині 80% населення планети живе в сертифікованих на відсутність поліомієліту регіонах.
Передача дикого поліовірусу типу 2 - одного з 3 типів дикого поліовірусу (тип 1, тип 2 і тип 3) - успішно припинена з 1999 року.
На сьогоднішній день 10 млн людей врятовано від паралічу. За оцінками, завдяки систематичному наданню дітям вітаміну А під час проведення заходів з імунізації проти поліомієліту попереджено більше 1,5 мільйона випадків смерті дітей.
Стратегії ліквідації поліомієліту ефективні в разі їх здійснення в повному обсязі. Це ясно видно на прикладі Індії, яка в січні 2011 року успішно зупинила поліомієліт, ймовірно, в найбільш технічно складних умовах, і в березня 2014 весь Регіон країн Південно-Східної Азії ВООЗ був сертифікований як вільний від поліомієліту.
Але нездатність застосовувати стратегічні підходи призводить до триваючої передачі вірусу. Ендемічна передача вірусу триває в Нігерії, Пакистані та Афганістані. Нездатність зупинити поширення поліомієліту в цих залишаються районах може призвести до того, що через 10 років у світі щорічно буде відбуватися до 200000 нових випадків захворювання.
Визнаючи як епідеміологічну можливість, так і значні ризики потенційної нездатності, при консультуванні з країнами, ураженими поліомієлітом, зацікавленими сторонами, донорами, партнерами, а також національними та міжнародними консультативними органами був розроблений новий Стратегічний план ліквідації поліомієліту та здійснення завершального етапу в 2013-2018 роках .
Новий План був представлений на Глобальному саміті з вакцин в Абу-Дабі, Об'єднані Арабські Емірати, наприкінці квітня 2013 року. Це перший план по одночасної ліквідації всіх типів хвороби, викликаних як диким поліовірусом, так і поліовірусу вакцинного походження.
Світові лідери і окремі благодійні організації висловили свою довіру планом, зобов'язавшись надати в найближчі 6 років три чверті з 5,5 мільярда доларів США - прогнозованої вартості здійснення плану. Вони також закликали інших донорів надати відсутні 1,5 мільярда доларів США, необхідні для звільнення світу від поліомієліту.


За інформацією ВООЗ